Maistinė alergija yra viena iš dažniausių alergijos formų pasireiškiančių šunims. Alergiško gyvūno imuninė sistema per daug jautriai reaguoja ir gamina antikūnus prieš medžiagas, kurias įprastai turėtų toleruoti. Esant alerginei reakcijai į maistą, gaminasi antikūnai prieš tam tikrą maisto dalį, dažniausiai baltymus (mėsą) arba angliavandenius.

Kaip atpažinti ar mano augintiniui tinka jo maistas?

Pagrindiniai ir ryškiausi simptomai:

  1. Odos niežėjimas: taip pat žinomas kaip alerginis dermatitas. Sudirgusi, niežtinti oda gali atsirasti bet kurioje jūsų augintinio kūno vietoje. Katėms odos pažeidimus dažniausiai pastebime ant galvos ir kaklo. Šunims dažniausiai pažeidžiamos ausys (dažniausiai pasireiškia išorinės ausies uždegimas), letenėlės (intensyvus laižymasis, gali pakisti kailio spalva), pilvo sritis.
  2. Virškinamojo trakto sutrikimai: alergija maistui gali pasireikšti vėmimu, viduriavimu, pilvo pūtimu.
  3. Snukio srities tinimas: kaip ir vabzdžio įgėlimas, intensyvi maistinės alergijos reakcija taip pat gali sukelti tinimą.

Jautrumas maistui

Dažnai alergijas sutapatiname su maisto jautrumu/netolerancija. Alergija maistui pasireiškia greita reakcija (kelios minutės), nes sureaguoja IgE antikūnai. Jautrumo maistui metu sureaguoja IgG antikūnai, kurių koncentracija pakyla lėčiau, todėl reakcija pasireiškia vėliau (po kelių dienų ar vėliau).

Ryškiausi jautrumo maistui simtpomai:

Dažniausiai simptomai gali būti neryškūs, tarpais pagerėjanti ar pablogėjanti situacija, ar “slapta” eiga, kuomet šuo nerodo didelio diskomforto ir turi matomi tik minimalūs pakitimai:

  1. Išmatų kaita: dažnai galima matyti didelį išmatų kiekį ar dažną tuštinimąsi, išmatų spalva gali būti netipinė (labai šviesi ar labai tamsi), jų kvapas per daug intensyvus ir nebūdingas įprastoms. Augintinis nebūtinai turi viduriuoti.
  2. Pilvo pūtimas: dažnas oro gadinimas, pilvo “gurguliavimas” gali būti jautrumo maistui indikacija.
  3. Protarpinis vėmimas: vėmimas naktimis ar paryčiais, nors ir nereguliariai, nėra natūralus procesas. Dažnai vėmimas “tulžimi”/skrandžio sultimis yra susijęs su refliuksu, kuris taip pat gali rodyti šuns jautrumą maistui.
  4. Lėtinės odos bėdos: vis atsikartojantys ausų uždegimai, pėdų laižymasis ar kailio kasymasis, nors ir neintensyvus, taip pat gali būti kaip maisto jautrumo simptomas.

Dažniausi maistiniai alergenai šunims (pagal 2016 metų Ralf S. Mueller, Thierry Olivry, and Pascal Prélaud atliktą tyrimą):

  1. Jautiena (34%)
  2. Pieno produktai (17%)
  3. Vištiena (15%)
  4. Kviečiai (13%)
  5. Ėriena (14,5%)

Mažiau alergizuojantys:

  1. Soja (6%)
  2. Kukurūzai (4%)
  3. Kiaušiniai (4%)
  4. Kiauliena (2%)
  5. Žuvis ir ryžiai (2%)

Diagnostika ir gydymas

Svarbu žinoti, kad vieno specifinio tyrimo tiksliai alergijai nustatyti nėra. Net jeigu alergijos nėra, gyvūnas gali turėti jautrumą kuriai nors maisto sudedamai daliai.

Pirminis gydymas dažniausiai simptomatinis ir priklauso nuo gyvūno reakcijos intensyvumo, tačiau pagrindinis gydymas yra prevencija – tinkamo maisto “atitaikymas”.

Dažniausiai klinikoje savo pacientams rekomenduoju atlikti eliminacinę dietą. Eliminacinėje dietoje svarbu parinkti naują baltymą (mėsą), kurio šuo būtų neragavęs. Labai svarbu rasti vieno baltymo rūšies maistą, todėl dažnai eliminacinę dietą su šeimininkais atliekame su namuose gamintu maistu. Eliminacinės dietos principas “užšifruotas” pavadinime: augintiniui duodame vienos rūšies baltymą ir atmetimo būdu pagal organizmo reakcijas stebime gyvūno savijautą. Eliminacinė dieta taikoma mažiausiai 2 mėn., pagrindinius pokyčius galima matyti jau po 2-3 savaičių.

Kitas iš eliminacinės dietos variantų – hidrolizuoto maisto dieta. Rinkoje turime Hill’s z/d bei Royal Canin Anallergenic maistą, kurio sudėtyje yra tik hidrolizuotas baltymas (gamybos procese suskaidomas į mažesnes dalis, taip gyvūno organizmas nebeatpažįsta kaip “baltymo” ir nesukelia alerginės reakcijos). Tokį pašarą šuo gali ėsti visą laiką, tačiau dažnai rekomenduojama po 2 mėn mitybos hidrolizuotu pašaru išbandyti vieno baltymo dietą.

Norėčiau paminėti jog:

!Vieno tinkamo maisto visiems šunims nėra

!Kas sukelia jautrumą vienam šuniui, nebūtinai sukelia kitam

!Jeigu šuo jautrus specifinei mėsai sausame maiste, jis gali visai nereaguoti į tokią pat tik žalią mėsą

!Hidrolizuota dieta irgi gali sukelti jautrumą ir netikti

Dirbdama veterinarijos klinikoje pastebiu, jog atlikti eliminacinę dietą su vienos rūšies baltymu tampa ganėtinai sudėtinga užduotimi. Nors sauso maisto pasirinkimas yra begalinis, dažnai maiste randame didelį kiekį skirtingų mėsos rūšių ir šeimininkams dažnai tenka maitinti šunį hidrolizuota dieta arba gaminti maistą patiems namuose.

Būtent todėl Pawderful greitu metu jums pasiūlys natūralią alternatyvą! Sekite mūsų naujienas ir labai tikiuosi, kad galėsime keturkojams sveikai paskaninti jų gyvenimus!